• Wpisów: 3897
  • Średnio co: 22 godziny
  • Ostatni wpis: 3 lata temu, 18:24
  • Licznik odwiedzin: 142 795 / 3592 dni
 
catalana
 
Kiedy miała 8 lat, razem ze swoimi koleżankami poszła na zabieg, który w jej rodzimym kraju – Somalii - uważany jest za ważną część kultury i zarazem obrzęd religijny. Niestety nie wszystkie dziewczynki z niego wróciły. Był to FGM (Female Genital Mutilation), znane w Polsce jako klitoridektomia, czyli obrzezanie kobiet. Nierzadko przeprowadzany w spartańskich warunkach, polega na wycięciu dziewczynkom łechtaczki, w drastyczniejszych przypadkach usuwane są również wargi sromowe, a wejście do waginy jest zaszywane. Wszystko po to, by mąż w noc poślubną miał pewność, że kobieta nadal jest dziewicą, ale także żeby nie osiągała orgazmu i służyła jako "maszynka do robienia dzieci.¨
W Somali przechodzą przez to dziewczynki w wieku od 4 do 11 lat. Ma to na celu "oczyszczenie" przyszłej kobiety. Rodzice i dziadkowie wmawiają nam, że bez tego nie będziemy prawdziwymi muzułmankami – mówi w rozmowie z Onetem Ifrah Ahmed. – Mimo że w Koranie nie ma o tym słowa, opowiada się nam, że dzięki temu będziemy czyste. Ale tak naprawdę ma to między innymi ograniczać libido kobiet. A kobiety po obrzezaniu nigdy już nie zaznają przyjemności płynącej z seksu.
Jednak pomimo dożywotniego braku orgazmu i ogromnego bólu, jaki spotyka kobiety, presja społeczna do wykonywania FGM jest tak wielka, że rodzice, a często też babcie, na siłę zabierają dziewczynki, by poddać je zabiegowi. W innym przypadku, nieobrzezana kobieta może nigdy nie wyjść za mąż, a jej rodzice mogą spotkać się z odrzuceniem przez rodzinę i najbliższe otoczenie. - Według plemiennych wierzeń, kobieta po zabiegu ma być atrakcyjniejsza dla przyszłego męża – dodaje ironicznie Ifrah.


Nigdzie nie czuję się bezpieczna. Dostaję mnóstwo e-maili z pogróżkami. Mężczyźni żądają ode mnie zaprzestania działalności – opisuje zachowanie jej wrogów. - Nie tylko w Somali, ale w Irlandii ludzie też mi grożą. Nawet teraz, kiedy Al -Shabaab (komórka Al-Qaidy - przyp. red) opuściła Somalię, wciąż nie mogę ryzykować. Cały czas słyszę, że mam przestać mówić o FGM. Grożą odcięciem mi głowy – wyznaje Ifrah.

za
religia.onet.pl/(…)okaleczam-cie-w-imie-boga.html…

  •  
  • Pozostało 1000 znaków
Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego